Hrajeme.cz
Herní oceněníO hrách a hraní

Cena Hrajeme.cz: Doporučené novinky vydané na podzim 2018

Podzim byl na nové hry opravdu bohatý, především díky předvánočnímu času. Ty, které nás nejvíce zaujaly, rádi oceníme a doporučíme hráčům i široké veřejnosti. Vyhlašujeme proto ceny Hrajeme.cz DOPORUČUJE pro hry tentokrát vydané na podzim 2018 – v období od 1. října do 31. prosince. Vybíráme nejlepší hry různých typů a žánrů, které vyšly v češtině v daném období. Tentokrát je jich o něco více než obvykle. Diskuse proto byla náročnější. Přehled všech her, z nichž jsme vybírali, najdete v Kalendáři novinek 2018.

Za každé čtvrtletí – roční období – vyhlašujeme cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE. Oceněné hry obdrží stříbrnou hvězdu. Jednou za rok pak vyhlásíme Hvězdu Hrajeme.cz, nejlepší hru za uplynulý rok, která získá zlatou hvězdu. První Hvězdou Hrajeme.cz 2016 je hra Krycí jména od Vládi Chvátila, Hvězdou Hrajeme.cz 2017 se stala strategická hra Great Western Trail: Cesta na západ a Hvězdou Hrajeme.cz 2018rodinná hra Dice Forge. Viz také stránka Hvězda Hrajeme.cz.


Hrajeme.cz DOPORUČUJE – podzim 2018:


Civilizace: Nový úsvit

– strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

Civilizace: Nový úsvit je strategická hra přístupná širokému okruhu hráčů. Navazuje sice svým názvem a některými prvky na předchozí hry označené jako Sid Meier´s Civilization, jedná se však o novou, svébytnou hru, která poskytuje jedinečný herní zážitek. Hra šikovně skloubila několik herních mechanismů, od obsazování území, správu zdrojů po výběr herních akcí pomocí karet. Je jich pět a všechny je máte neustále k dispozici, jejich účinek však závisí na pozici, kde leží.

Na hře oceňujeme celkové zpracování, příjemnou hratelnost i pro příležitostné hráče, kteří si chtějí zahrát strategickou hru, herní dobu mezi 1 až 2 hodinami a funkčně provázané herní mechanismy. Zároveň musíme upozornit, že u této hry nesmíte očekávat epičnost velkých civilizačních her.

Odkaz: Civilizace: Nový úsvit je zdařilá strategická hra


Desítka

– kvízová hra pro 2–4 hráče od 10 let

Znalostních her, které by nebyly pouhým vědomostním kvízem, není mnoho. Desítce se to podařilo znamenitě. Navíc hru dostanete v kompaktním provedení, takže si ji můžete vzít kamkoliv a zahrát si například při cestě vlakem. V této hře nikdo zbytečně nečeká na svůj tah. Pravidla jsou jednoduchá, takže si ji zahrajete s kýmkoliv. Přestože se jedná o znalostní hru, nemusíte znát přesnou odpověď, stačí vám i dobrý odhad nebo jen tip. Sami se také rozhodnete, do jak velkého rizika půjdete.

Odkaz: Desítka je nová vědomostní hra v kompaktním provedení


Discover: Země neznámé

– dobrodružná hra pro 1–4 hráče od 12 let

Discover přišel s novým konceptem unikátní hry (každá krabice obsahuje jedinečný obsah). Herní principy jsou stejné, hry se především liší prostředími a scénáři. Jedná se o dobrodružnou hru, ve které jde o přežití a úspěšné zdolání překážek. Musíte proto spolupracovat s ostatními, zároveň ale hrajete sami za sebe. Zvítězit mohou všichni, jen někdo, nebo nikdo. Záleží na konkrétním scénáři a samozřejmě na hráčích. Na hře oceňujeme vyladěné herní mechanismy, které podporují příběh hry a fungují při různém nastavení hry. Hra je plná napětí a komunikace mezi hráči . Díky jednoduchým pravidlům je přístupná širokému okruhu hráčů.

Odkaz: Bojujte o přežití ve hře Discover: Země neznámé


Kdo to byl?

– dětská karetní hra pro 3–6 hráčů od 6 let

V této jednoduché karetní hře má každý hráč svou sadu zvířátek. Snažíte se dokázat, že žádné z nich není původcem hovínka, které se objevilo uprostřed pokoje. Nejlépe, když to svedete na mazlíčka jiného hráče. Na první pohled jednoduchá hra má překvapivou dynamiku a přináší zábavu pro děti, ale i pro dospělé. V první části jde především o postřeh a rychlost, ve druhé pak o paměť. Na hře oceňujeme šikovné skloubení této dynamiky a jednoduchých pravidel. Jedná se o zábavnou, svižnou a akční hru pro každého.

Odkaz: Kdo to byl? je dětská funny hra, která baví i dospělé 


Plyšová hlídka

– kooperativní příběhová hra pro 1–4 hráče od 7 let

Plyšová hlídka přichází s novým unikátním konceptem vyprávěcí dobrodružné hry pro děti a jejich rodiče. Hráči prostřednictvím svých postav a velké knihy příběhů společně prožívají dobrodružství, které je plné fantazie a nečekaných zvratů. Hra je určena především pro hraní v rodině, kde dospělý čte texty a společně s dětmi pak utváří celý příběh. Na hře oceňujeme celkový koncept, který je promyšlený a funkční, a také krásné provedení, které nadchne každého malého i velkého hráče.

Odkaz: Ve hře Plyšová hlídka vyprávíte příběh společně s dětmi


Podmořská města

– strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

Tato strategická hra je určena především náročným hráčům, kteří mají rádi propracované kombinační hry s minimem náhody. Každý hráč v ní buduje své podmořské město, která má pomoci zachránit lidstvo na přelidněné Zemi. Ve hře je použit inovativní mechanismus card placement umožňující volbu akcí pomocí karet a navíc můžete využít efekt karty, pokud její barva odpovídá barvě akčního pole.
Podmořská města jsou komplexní hrou, u které se podařilo skloubit herní mechaniky s tématem a grafickým zpracováním hry.

Odkaz: Pro příznivce strategií jsou tu Podmořská města


Příběhy pirátů

– kooperativní rodinná hra pro 1–4 hráče od 8 let

Příběhy pirátů vás zaujmou na první pohled svým modelem velké lodě. Vy představujete její posádku a pomocí akcí se snažíte plnit úkoly dané scénářem. Pokud chcete uspět, musíte dobře spolupracovat. Vše ale probíhá pod tlakem času, který vám odměřuje mobilní aplikace. V ní také najdete příslušné instrukce. Na hře oceňujeme skvělé provázání tématu s mechanismy a provedením hry. Díky scénářům vám každá partie přináší něco nového, zároveň každý scénář můžete hrát opakovaně. Příběhy pirátů si dobře zahrajete v rodině i s partou přátel. Příběhy pirátů jsou jedinečnou kooperativní hrou, k níž se budete rádi vracet.

Odkaz: Příběhy pirátů jsou milým překvapením mezi kooperativními hrami


Rivalové

– rodinná hra pro 2–6 hráčů od 8 let

Rivalové jsou vydařenou závodní hru s formulemi, ve které je pohyb řízen pomocí karet. Ve hře nemusí zvítězit hráč, jehož formule dorazí do cíle první, ale rozhodující je celkový zisk. Kromě prémie za umístění se vám započítají i příjmy ze sázek. Navíc je hra graficky krásně provedena, takže nadchne nejednoho malého i velkého hráče. Díky přístupným pravidlům si ji zahrajete v rodině či příležitostnými hráči. Rivalové jsou novou edicí starší hry Top Race. A je potřeba říci, že se jedná o její výborné vyladění.

Odkaz: Rivalové rozjeli závod formulí o velké peníze


Tajuplné říše

– karetní hra pro 3–6 hráčů od 14 let

Tato malá karetní hra vás překvapí svou jednoduchostí a variabilitou, zároveň ale i tím, nakolik vás pohltí při vymýšlení nejlepších kombinací. Snažíte se v ní totiž nakombinovat svou sadu 7 karet v ruce tak, abyste získali co nejvíce bodů. Záleží na jejich vzájemných vazbách. Některé karty se podporují, jiné omezují. Hra je rychlá a zábavná. Ocení ji především náročnější hráči jako výborný filler.

Odkaz: Vytvořte svou vlastní Tajuplnou říši


Twilight Imperium 4. edice

– strategická hra pro 3–6 hráčů od 14 let

S touto hrou přišla na trh jedna z nejoceňovanějších a nejpropracovanějších her, ve které se skloubí strategie s diplomacií. Díky českému vydání si ji mohou vyzkoušet všichni zájemci u nás. Je to hra pro nejnáročnější hráče, která vám umožňuje plně rozvinout vaše strategické i diplomatické dovednosti. Hra je zasazena do originálního světa a má propracovaný příběh každé ze 16 použitých ras. Hra je i díky nim velmi variabilní. Počítejte s dlouhou herní dobou, která vám ale uteče, ani nebudete vědět jak.

Odkaz: Epickou vesmírnou strategii Twilight Imperium si již zahrajete v češtině


Ubongo Junior 3D

– dětská hra pro 2–4 hráče od 6 let

Ubongo Junior 3D je samostatná hra určená především dětem, která těží z úspěšného konceptu hry Ubongo. Výborně je přizpůsobena dětem. Rozvíjí logické myšlení a prostorovou představivost. Hra je výborně přizpůsobená dětem, je jednoduchá, a přitom herně zajímavá a pro děti zábavná.

Odkaz: Ubongo 3D Junior je podařená varianta pro děti


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář